Правопис складних прикметників

1044
Нравится 3     Не нравится 1

Правильно писати «південно-західний» (через дефіс), але «західноукраїнський» (одним словом). Чому? Відповідь можна знайти на компасі  і в цьому уроці.

Оставить комментарий

Чтобы оставить комментарий - авторизуйтесь.

 

Правопис складних  прикметників

 

Разом пишуться прикметники:

1)      Які походять від складних іменників, що пишуться разом:   лісостеп – лісостепний,  чорнозем – чорноземний;

2)      Першою частиною яких є числівник: восьмиградусний, п’ятиповерховій.  Сюди належать слова, які закінчуються на  - сотий, - тисячний, - мільйонний: п’ятисотий, двадцятитисячний, стодвадцятипятимільйонний .  Не плутайте їх із числівниками, які відповідають на питання (скільки?)  і пишуться окремо  сто двадцять п’ять мільйонів.

3)      Утворені від словосполучень, у яких від одного слова до іншого можна поставити питання: 

Правий берег – правобережний

Кисле молоко – кисломолочний або молочнокислий,

Нафту переробляти – нафтопереробний

Машини будувати – машинобудівний

Часто трапляються помилки у написанні таких прикметників: південноукраїнський,  західноукраїнський, західноєвропейський – Західна Європа, , кримськотатарський тощо.  Вони пишуться разом, тому що утворені за таким же принципом:  Південна Україна – південноукраїнський;  кримські татари – кримськотатарський,східні слов’яни – східнослов’янський.

4)      Якщо першою частиною є прислівник:  (відповідає на запитання як? де? ): вищезгаданий. Високоавторитетний, малонаселений, віюнозешений, широковідомй, але вічно юний, всесвітньо відомий.  Є словосполучення, які дуже сході на такі прикметники, але пишуться в два слова: суспільно корисний, соціально необхідний, суспільно шкідливий, діаметрально протилежний, обернено пропорційний, прямо пропорційний,  прямо протилежний, читко окреслений, щиро вдячний, щедро обдарований, густо помежований.   У таких сполученнях наголос падає на перше слово, і воно паузою відокремлюється від наступного.

Через дефіс пишуться прикметники:

2)      З першою частиною на –ико, -іко: фізико-технічний, хіміко-біологічний, історійко-краєзнавчий.

4)      Утворені від слосочполучень, у яких слова не залежні одне від одного:  (між ними можна поставити сполучник  і): навчально-виховний (навчальний і виховний),  культурно-освітній (культурний і освітній), атомно-молекулярний, соціально-економічний.  Всесвітньо-історичний,  народно-визвольний,  літературно-художній.

6)      Прикметники, утворені від повторення основ.

Білий-білесенький,  милий, премилий, сама-самісінька, 

Всяка всячина святая святих